Mintegy fáradt novemberi napot megkoronázandó, György, a huszonnégy éves mérnöki szakos hallgató a vécén ülve alig várta, hogy letehesse az órák óta megszületőben lévő gittet, amikor megcsörrent a telefon. „A kurva életbe – zökkent vissza hirtelen a valóságba – ki a fasz lehet ilyenkor?” A kijelzőre pillantva arca némileg felderült, gyorsan fel is vette, még mielőtt a kezdeményező meggondolta volna magát.
– Halló tessék – hangjával igyekezett leplezni az alig fél perce sikeresen végrehajtott akció okozta megkönnyebbülést.
– Rossz hírem van, önre esett a választás, be kellene jönnie, alkalmas a csütörtöki nap, reggel 8 órakor?
György ekkor már a konyhában a fél órával ezelőtt elfogyasztott gírosz tál maradékai között matatva nagy nehezen előkotort egy tollat, ügyelve arra, nehogy összezsírozza magát, majd sietve papír után kutatott. Jobb híján a kezébe kerülő előző havi bérkarton hátoldalára serényen feljegyezte az oly rég óta várt időpontot.
– Igen, öö izé, természetesen, ott leszek.
***
A Minisztérium épületébe lépve Györgyöt egy készségesnek mutatkozó öltönyös férfi fogadta. Leültette, majd kávéval kínálta.
– Nem kérek, köszönöm, éhgyomorra nem szoktam, meg aztán felmegy a cukrom. Egy kummantásnak viszont nagyon tudnék örülni. Csak hogy elmúljon a hajnali merevedésem.
– Igazán sajnálom, hogy magát hívták be, de hát nem az én döntésem volt. Tudja, a HR-esek...
– Ugyan, ne is folytassa – szabadkozott György, miközben igyekezett komoly maradni.
– Egy pillanat és máris érkezik a kolléganő – szólt mosolyogva az öltönyös, mintegy kiengesztelve előbbi kijelentéséért.
Pár perc elteltével meg is érkezett az említett hölgy, kezében egy vastag mappával.
– Elnézést, hogy nem egészen alkalomhoz illően öltöztem, és mielőtt még azt hinnék, nem vagyok beszívva, csak kissé keveset aludtam – kezdte György.
– Semmi baj, ilyenkor nem teszünk rá utalást, később úgyis szólunk, hogy ez gáz. Előbb el kell nyernünk a bizalmát, a végén még idő előtt elijesztjük.
– Óh, ennek örülök – nyugtázta mosolyogva György.
Elindultak a folyosón, majd betértek az interjú lefolytatására előkészített helyiségbe.
– Kérem foglaljon helyet. Én vagyok a pszichológus, ha még nem említették volna. Ugye elhozta az alkalmassági tesztet, amit előzőleg küldtünk el önnek, hogy töltse ki?
– Ez már csak természetes – válaszolta György és előhúzott táskájából egy salátás füzetet – Bocsánat, a kutyám reggel lepisilte, miközben én a készülődéssel voltam elfoglalva, de mind a kétszáznyolcvan kérdésre válaszoltam – tette hozzá és kissé kihúzta magát.
– Semmi baj. Először is beszélgessünk kicsit arról, ami pozitív elbírálás esetén önre vár. Elöljáróban annyit elmondok, hogy a beígért bruttó egy misi valójában csak hétszáz, és a túlórákat sem fizetjük ki. A főnök egy bunkó geci, de az elején mindig a szebbik oldalát mutatja. Ellentétben velem, mert én még csak meg sem próbálok emberi arcot produkálni.
– Ez igazán szimpatikus, máris tetszik ez a munka – mondta György. De mielőtt még belemerülnénk, kérdezhetek valamit?
– Természetesen – mosolygott a nő – Tudja, itt nem csak mi vizsgáztatjuk önt, hanem ön is minket – tette hozzá, majd megigazította szemüvegét és beszélgető partnerére pillantott.
– Hány faszt kell leszopnom, hogy megkapjam az állást?
– Csak a szokásosat. De igyekeznie kell, ne ilyen monoton, gépies módon csinálja, hanem odaadóan, lelkesen.
– Ez jól hangzik – mondta György.
– Ugye? - mosolygott a nő – és ne aggódjon, a próbaidő leteltével a feltételek még ennél is pozitívabb irányt vehetnek, például lehet szó kafetériáról, egyéb járulékokról... Nos – folytatta – amennyiben más kérdése nincs, térjünk is rá arra a bizonyos tesztre – mondta, majd elkezdte lapozgatni a füzetet – Arra a kérdésre, hogy „Számomra a tisztesség előnyt élvez az anyagi javakkal szemben” ön nemmel válaszolt. Miért?
– Egyszer azt hallottam, hogy akinek nincs semmije, az annyit is ér. Valami politikus mondta a tévében. Azóta egyszerűen nem tudom kiverni a fejemből. Pedig még pszichológusnál is voltam emiatt. Mondta, hogy ne higgyek el mindent, amit a médiában látok. De most mit csináljak? Én elhittem...
– Rendben, menjünk tovább. „Ön gyakran osztja meg másokkal a személyes problémáit, adott esetben a barátaival” - erre a kérdésre is nemmel válaszolt. Kifejtené?
– Nem látom be, miért kéne nekem a személyes problémáimmal a környezetemet terhelni. Hogy aznap keményet szartam, fingottam a liftben, a szomszéd csúnyán nézett rám, vagy hogy nagy igyekezetemben letörtem a tejes dobozon azt a kis nyitó pöcköt és késsel kellett rásegítenem... Ne mondja már, hogy ezek annyira érdekes történések mások számára!
– Tökéletesen egyetértek. Mondja, miért akar nálunk dolgozni?
– Igazából a helyzet az, hogy unalomból. Tudja, már régen nem szoptam úgy igazán bő nyállal. Kell a változatosság. Az ember idővel kiég, bármit is csinál.
– Abszolút megértem. Tegeződhetünk?
– Igen, persze.
– Írtad, hogy hat nyelven beszélsz folyékonyan, tagja vagy a hazai cserkészszövetségnek, a zugkátyúzó körnek, szabadidődben ejtőernyőzöl, játszol pánsípon és hegedűn, tanulsz ógörögül és a kelet-timori irodalom nagy rajongója vagy.
– Így igaz, bár a pánsípot egy ideje letettem. A covid eléggé megviselte a tüdőmet, azóta magától sípol.
– Mivel foglalkoztál mindezidáig? Az önéletrajzodban úgy látom, a közveszélyes munkakerülést nevezted meg referenciaként.
– Jó, itt egy kicsit lódítottam, nincs róla papírom. Igazából semmi bajom a munkával, csak tudod hogy van ez, nehéz a képesítésednek megfelelő munkát megtalálni.
– Nem is tudom, mit kérdezhetnék még. Olyan fasza csávó vagy! Kár, hogy nem rajtam múlik, hogy felvegyenek. Mindenesetre én nagyon drukkolok! Ha elfogadsz egy jó tanácsot, a főnök előtt ne ejtsd ki az „fizetésemelés” szót. Utálja. De ha a kedvence leszel, még akár tegezheted is és elmehettek együtt dartsozni. Egy kis türelmedet kérem, nem sokára visszajövök és értesítelek az osztályvezető döntéséről.
Néhány percnyi várakozás után a nő visszatért az interjú helyszínére. Mosolyogva lépett be az ajtón:
– Fel vagy véve.